Pozitivní lidský příběh zkombinovaný s vývojem nového materiálu, který má globální potenciál, a fakt, že za tím vším nestojí nějaká postava z ciziny, ale jedna podnikavá Slovenka Zuzana Gombošová, dělá ze značky Malai velké téma.
Zuzana Gombošová z Michalovec nejdříve vystudovala oděvní návrhářství v Liberci, pak působila v tureckém módním průmyslu, ale ačkoli svoji profesi měla ráda, chtěla pokračovat ve studiu dál. Hledala však obor, který by měl k designu holističtější přístup a sociální i ekologické problémy řešil aktivně. A tak se stalo, že se ocitla v Londýně, kde začala studovat materiály budoucnosti. „Mým cílem bylo pochopit určitou skupinu materiálů, které jsou vyráběné nebo proměňované mikroorganismy. Tak jsem zjistila, že tzv. bakteriální celulóza může nahradit mnohé konvenční materiály, jako je zvířecí kůže nebo plast, a dozvěděla jsem se také o možnosti pěstovat bakteriální celulózu na kokosové vodě. Dokonce jsem měla možnost spolupracovat s několika vědci, kteří se věnovali právě tomuto výzkumu,“ rozpovídala se Zuzana, jejíž model inkubátoru, v němž mikroorganismy okolo modelu ruky pomalu svým obrůstáním vytvářely rukavici, si někteří mohou pamatovat z přehlídky Diploma Selection na Designbloku 2014. Osud ale tuto sympatickou Slovenku zavál ještě dál. Až do Indie, kde také našla svého životního partnera. „Po příchodu jsem si řekla, že právě zde mohu svoji ideu posunout, protože v Evropě byla pouze utopistickou záležitostí, a to nejenom kvůli klimatu. V jihovýchodním regionu Asie se běžně pěstuje Nata de Coco, materiál kvašený na vodě z hnědých kokosů po dobu zhruba 12 až 14 dní a následně se zpracovává do formy sladkého dezertu. Můj partner Susmith pochází ze státu Kérala, kde jsme díky jeho zkušenostem a kontaktům mohli začít vyrábět tuto bakteriální celulózu a našli způsob, jak ji za pomoci námi sestavených strojů transformovat do komerčně použitelného materiálu, který jsme nazvali Malai. Celulózu jsme začali spojovat s přírodními vlákny, jež také musí projít nějakými fázemi úprav – je nutné je zkrátit, namlátit a podobně, což trvá dalších několik dní. Vyrobit Malai tedy celkově zabere téměř tři týdny, ale pořád je to mnohem kratší než vypěstovat rostlinu či strom!“
Proč by právě Malai mohl přispět ke globální udržitelnosti? Na to Zuzana odpovídá: „Při jeho výrobě se nepoužívají žádné škodlivé chemikálie a je rozložitelný v přírodě. Náš materiál má mnoho společného s papírem, proto jsme čerpali zkušenosti z výrobních procesů jak v papírenském průmyslu, tak z oblasti jeho ruční výroby. Podobný je také netkaným textiliím, ale na rozdíl od nich vypadá stejně z obou stran. Vývoj Malai znamenal asi 100 až 120 formulí, než jsme došli k uspokojivému výsledku a materiálu, který splňoval námi vytyčené vlastnosti. Každá z experimentálních formulí nám dala nějaký podnět, který nyní můžeme zkoumat a rozvíjet dál, stačí zacílit na jiné vlastnosti. Charakter se dá lehce ovlivnit tím, v jaké gramáži ho vyrobíte, s jakou povrchovou úpravou, jak vlákna namixujete, jsou ale i složitější změny v procesu výroby. Máme v plánu zušlechťovat a zušlechťovat, s čímž nám pomáhá také mikrobiolog, který se jinak stará o provoz a udržování již vzniklých kultur. Nerada bych ale, aby se o Malai mluvilo jen jako o náhražce kůže. Tou není a kůži ani konkurovat nechceme. Vzhledem, použitím i na omak je to sice materiál podobný, ale má jiné vlastnosti. Například se dá vytvarovat do formy 3D objektu, takže s ním vytvoříte produkt beze švů, také je díky zvláštní úpravě voděodolný. Malai je silný, protože do bakteriální celulózy nepřidáváme jenom banánová vlákna, ale také konopná nebo sisalová. Může mít různé barvy. Barvíme už samotná vlákna, výhradně přírodními barvami. Potisk je také možný, třeba sítotiskem, ale je nutné ho provést před poslední úpravou, která zajišťuje voděodolnost.“
Pro výrobce má být Malai alternativou, jež rozšíří stávající sortiment a bude atraktivní pro ekologicky uvědomělou část populace, která naštěstí jen sílí. „Chceme působit jako výrobci materiálů a dodavatelé. Začali jsme s jedním materiálem, ale rádi bychom skončili u celé škály založené na celulóze, kterou pěstujeme. Naše malá kolekce doplňků – kabelek, peněženek a obalů – vznikla jako praktická ukázka, jak se dá materiál upotřebit, jak vypadá a jak se chová. Zatím je neprodáváme, ale během nadcházejících prezentací v Londýně a na pražském Designbloku o tom uvažujeme,“ zakončila naše interview Zuzana Gombošová. made-from-malai.com